François Heisbourg

François Heisbourg

Doradca ds. Europy w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych z siedzibą w Londynie oraz paryskiej Fondation pour la Recherche Stratégique.

Pracował we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz jako doradca ministra obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego; w przemyśle (Thomson-CSF, obecnie Thales; Matra, obecnie Airbus), w akademii (profesor kierunku polityki światowej na Sciences-Po Paris) oraz w ośrodkach analitycznych (dyrektor IISS i FRS). Zasiadał w ciałach doradczych i pracował przy tworzeniu białej księgi rządu francuskiego ws. terroryzmu (2006) oraz w białych księgach dotyczących obrony i bezpieczeństwa narodowego (za czasów prezydenta N. Sarkozy’ego w latach 2007-2008 i prezydenta F. Hollande’a w latach 2012-2013). Pracował m.in. w Międzynarodowej Komisji ds. Bałkanów.

Był jednym z czterech współautorów raportu rządu fińskiego na temat skutków ewentualnego członkostwa Finlandii w NATO (2016). W latach 2001-2018 przewodniczył International Institute for Strategic Studies, a w latach 1998-2018 – Geneva Centre for Security Policy (GCSP). W latach 2015-17 był stypendystą Richarda von Weizsäckera w Akademii Boscha w Berlinie. Zajmował się kwestiami obrony i bezpieczeństwa narodowego w ramach kampanii prezydenckiej Emmanuela Macrona w latach 2016-2017.

Jego ostatnia książka to „Retour de la guerre”, éditions Odile Jacob, Paryż, 2021.

Twitter: @FHeisbourg

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia

François Heisbourg
Ten serwis korzysta z cookies Polityka prywatności