Sadiq Khan

Sadiq Khan

Brytyjski polityk i prawnik pakistańskiego pochodzenia. Od 2016 roku burmistrz Londynu. Członek brytyjskiej Partii Pracy.

Urodził się w Londynie, uczył się w szkole państwowej w Tooting, następnie studiował prawo na University of North London. Został radcą prawnym specjalizującym się w prawach człowieka.

Od 1994 do 2006 reprezentował dzielnicę Tooting jako radny londyńskiej dzielnicy Wandsworth. Po rezygnacji z lokalnej polityki otrzymał tytuł Honorowego Radnego za zasługi dla lokalnej społeczności. W 2005 roku uzyskał mandat posła w brytyjskim parlamencie jako deputowany z Tooting. W 2008 roku został mianowany na ministra do spraw społeczności i mniejszości etnicznych, a następnie został ministrem transportu, stając się pierwszym muzułmaninem i pierwszą osobą azjatyckiego pochodzenia, który zasiadł w rządzie.

W 2013 roku objął funkcję ministra odpowiedzialnego za sprawy Londynu w brytyjskim gabinecie cieni, a w 2015 roku kierował kampanią w wyborach parlamentarnych Partii Pracy w Londynie.

Sadiq Khan
Ten serwis korzysta z cookies Polityka prywatności