Jarosław Hrycak

Jarosław Hrycak

Ukraiński historyk, intelektualista, doktor nauk historycznych, profesor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego. Dyrektor Instytutu Studiów Historycznych Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki. Profesor wizytujący na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (1996-2009); pierwszy wiceprezes Międzynarodowego Związku Ukraińców (1999-2005). Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Ukraina Współczesna”. Członek rady redakcyjnej czasopism „Ab Imperio”, „Critique”, „Slavic Review”, członek rady nadzorczej „Harvard Ukrainian Studies”. Profesor honorowy Narodowego Uniwersytetu „Akademia Kijowsko-Mohylańska” (NaUKMA). Wykładał również na Uniwersytecie Harvarda oraz Columbia oraz na Uniwersytetach Środkowoeuropejskich.

Doktoryzował się w 1987 roku na Uniwersytecie Lwowskim. Habilitował się w 1996 roku. Od 1992 roku jest dyrektorem Instytutu Badań Historycznych Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki.

W 1998 roku otrzymał nagrodę „Przeglądu Wschodniego” za najlepszą zagraniczną książkę o Europie Wschodniej. Za książkę o Iwanie Franko otrzymał nagrodę Antonowycza za osiągnięcia intelektualne i „Najlepszą książkę na Ukrainie” ukraińskiego czasopisma “Кореспондент” oraz nagrodę im. Jerzego Giedroycia ufundowaną przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (2014).

Książki

– „Przezwyciężyć przeszłość. Globalna historia Ukrainy” (wyd. ukr. 2021; w przygotowaniu tłumaczenia na jęz. angielski, włoski i polski).

– Historia Ukrainy 1772-1999. Narodziny nowoczesnego narodu (wyd. ukr. 1996, wyd. pol. 2000)

– „Duch, który rusza do boju… Polityczny portret Iwana Franki (1856-1916)” (wyd. ukr. 1990)

Jarosław Hrycak
Ten serwis korzysta z cookies Polityka prywatności