Webinarium: Przestrzenie dla wolności. Pandemia, kryzys klimatyczny i zielony liberalizm w XXI wieku
21.10.2020, 11:00

W tym roku Warszawskiemu Forum Europejskiemu towarzyszyć będzie zamknięte seminarium on-line. Jego celem jest rozwinięcie i pogłębienie dyskusji o kryzysie klimatycznym i zielonym liberalizmie – zagadnieniach poruszanych podczas konferencji Wolność w burzliwych czasach: pandemia, liberalizm i przyszłość.

Zapis seminarium będzie dostępny w późniejszym terminie na stronie forum.

Punktem wyjścia do dyskusji jest podwójne wyzwanie dla liberalnego ideału wolności, wynikające z połączenia pandemii COVID-19 i coraz bardziej palącego kryzysu klimatycznego. W następstwie pandemii i rosnącej presji ekologicznej, jaka jest przyszłość wolności gospodarczej? Czy skoordynowana reakcja państw członkowskich Unii Europejskiej prowadzi nas do „gospodarki planowej”, czy też jest to jedynie spóźniona korekta globalizacji i błędów wynikających z błędów systemu kapitalistycznego?

Po reakcji na COVID-19, która wiązała się najczęściej z odgórnym ograniczaniem wolności jednostki, możemy się również martwić podobnymi ograniczeniami naszego stylu życia, mobilności i ustalonych nawyków, uzasadnionymi przez łagodzenie zmian klimatycznych. Jednocześnie szersza odpowiedzialność za społeczeństwa, społeczności lokalne i jednostki wrażliwe wymaga samoograniczenia. W jaki sposób liberalizm może osiągnąć nową równowagę między wolnością a odpowiedzialnością? Kiedy przymus państwowy stanowi zagrożenie dla wolności, a kiedy jest tylko środkiem naprawczym, który chroni obywateli przed aspołecznym libertarianizmem i anarchią?

Będziemy również dyskutować o tym, czy coś rozwiązuje tutaj obietnica Europejskiego Zielonego Ładu. Czy jest to technokratyczny plan, który wyłącznie wzmocni władzę biurokratów Komisji Europejskiej, czy też przeciwnie – mamy tutaj do czynienia ze źródłem nadziei na zwrócenie społeczeństw europejskich w stronę zrównoważonego rozwoju, sprawiedliwości i ożywienia liberalnej demokracji?

Wprowadzenie do dyskusji wygłoszą: Ralf Fücks (Zentrum Liberale Moderne, Berlin) i Kacper Szulecki (Uniwersytet w Oslo). Następnie liczymy na dyskusję w gronie zaproszonych uczestników i w jej następstwie wypracowanie wzajemnego stanowiska dotyczącego przyszłości i tożsamości liberalizmu w czasach kryzysu klimatycznego, pandemii COVID-19 i rozwiązań takich jak European Green Deal.

 

11.00: Seminarium, część I

Wprowadzenie do dyskusji: Ralf Fücks (5-10 minut)

Dyskusja z uczestnikami seminarium

12.00: Przerwa

12.15: Seminarium, część II

Wprowadzenie do dyskusji i podsumowanie pierwszej części: Kacper Szulecki (5-10 minut)

Dyskusja z uczestnikami seminarium

 

Wprowadzenie do dyskusji:
Ralf Fücks, Zentrum Liberale Moderne
dr Kacper Szulecki, Uniwersytet w Oslo

Ten serwis korzysta z cookies Polityka prywatności