Nina Witoszek

Nina Witoszek

Profesorka w Centrum Rozwoju i Środowiska (SUM) Uniwersytetu w Oslo. Jest również dyrektorem programu Arne Naess na rzecz globalnej sprawiedliwości i środowiska na Uniwersytecie w Oslo. Przed pracą w SUM wykładała porównawczą historię kultury na National University of Ireland w Galway (1995-1997) oraz na European University we Florencji (1997-1999).

Była stypendystką Swedish Collegium of the Advanced Studies in the Social Sciences w Uppsali (1993), Robinson College w Cambridge (1995) i Mansfield College w Oxfordzie (2001) oraz profesorem wizytującym na Uniwersytecie Stanforda (2010). Jej najnowsze publikacje to Zrównoważona nowoczesność: Model nordycki i nie tylko oraz Geneza antyautorytaryzmu.

Nina Witoszek jest także pisarką. Pod pseudonimem Nina FitzPatrick opublikowała zbiór opowiadań Fables of the Irish Intelligentsia, który w 1991 roku zdobył nagrodę Irish Times-Aer Lingus Award for fiction. Witoszek jest laureatką Nagrody Norweskiej Fundacji Wolności Ekspresji (Fritt Ord) za „włączenie perspektyw Europy Wschodniej do debaty publicznej w Skandynawii”. W 2006 roku norweski dziennik „Dagbladet” uznał ją za jednego z dziesięciu najważniejszych intelektualistów w Norwegii.

Nina Witoszek
Ten serwis korzysta z cookies Polityka prywatności